Prodej (export) zboží do zahraničí přes e-shop
Posledních min. 10 let jsme se soustředili pouze na poskytování služeb zejména mezi Českou republikou a Čínou. Covid krize nás přiměla k tomu, že jsme se opět vrátili k prodeji zboží.
Před 20 lety jsme viděli příležitost importovat zboží z Číny do ČR/EU/svět – tenkrát to bylo příslušenství pro mobilní telefony.
Nyní vidíme příležitost zcela opačnou. V Číně je poslední roky obrovská poptávka po zahraničních, konkrétně evropských – kvalitních produktech. Během letních prázdnin 2020 jsme zkusili exportovat dřevo (kulatinu, prkna, apod.), ale je to složitý business jak jsme poznali. I když máme velice dobré kontakty na čínské odběratele, tak jsme se rozhodli, že se do tohoto typu podnikání pouštět nebudeme.
V srpnu 2020 jsme začali pracovat na novém e-shopu www.joustore.com, který jsme původně chtěli cílit na čínský trh. Nicméně jsme si řekli, že uděláme stránky defaultně v angličtině a dáme možnost objednat dané produkty celému světu. Zaměřujeme se na produkty české, případně evropské zejména na přírodní doplňky stravy, alespoň nyní v počátečním kroku.
Pokud uvažujete, že byste chtěli prodávat produkty mimo ČR a zajímá Vás, co všechno je zapotřebí, tak se na nás můžete obrátit, protože během dvou měsíců jsme zjistili, že to není zas tak snadná záležitost 🙂
E-shop platforma
Výběr e-shopové platformy pro zahraniční prodej. Pokud prodáváte v ČR, tak Shoptet je nejrozšířenější služba, jenž můžete využít. Ale pokud chcete prodávat mimo ČR, tak je třeba se po-ohlédnout po jiných službách jako např. Shopify, Magento, WooCommerce apod. My jsme si po dlouhém zvážení vybrali právě systém WooCommerce, který je postavený na WordPressu. Je to modulární systém, kde si instalujete přídavné pluginy.
Platby
Pro příjem plateb zákazníkům jsme dali možnost platit přes platební brány jako:
- PayPal – případně platba přes kreditní karty.
- Stripe – platba přes kreditní karty Visa, MasterCard, American Express nebo Apple Pay, Google Pay.
- WeChat Pay / AliPay – příjem plateb od čínských klientů. Toto platební řešení nám trvalo cca měsíc, než jsme našli firmu, která nám to umožní v rámci ČR a prošli jsme důkladným prošetřením (KYC – Know Your Client).
- Pro lepší měnové kurzy jsme si zřídili zahraniční fintech banku TransferWise s platební kartou. Můžete zkusit i případně obdobnou službu Revolut.
Přeprava
Sázíme na rychlou přepravu v rámci celého světa tj. doručení zásilky do 1-2 dnů do většiny zemí. Toto nám umožnila přepravní společnost DHL, se kterou máme exklusivní smlouvu na zásilky do zahraničí v rámci e-Commerce, balíky do 3 kg za stejnou super cenu.
- Abyste mohli vyvést cokoliv mimo EU, tak si musíte zařídit vývozní „licenci“, tzv. EORI číslo. Bez toho, nevyvezete vůbec nic.
- Je dobré si také zjistit HS kódy prodávaných produktů, tj. každý produkt má své zařazení pod určitým HS číslem pro celní odbavení.
Marketing
Využíváme Google Merchants + Ads, Kelkoo, WeChat Mini Program (e-shop v čínštině pro Wechat aplikaci). Reklamy od Google natavení, schválení počítejte klidně i týden. Navíc doplňková strava se potýkáme s problémy s texty v rámci nařízení EU ohledné léčí, uzdravuje, pomáhá, atd. že Google „banuje“ v každém zahraničním státě např. i složení atd. Co se týče Číny, tak tam je to v pořádku.
Účetnictví
Propojení e-shopu s naším účetním systémem Stormware – Pohoda provádíme přes *.XML soubory (zboží, objednávky, apod.).
- Při prodeji zboží v rámci EU koncovému uživateli platíte daň u nás v ČR, při prodeji firmám jenž jsou plátci DPH, tak prodáváte bez DPH. Pozor na určité limity v jednotlivých evropských státech – každá zem má limit obratu, který když překročíte, tak se musíte registrovat v dané zemi jako plátci DPH! Případně se dá registrovat evropské DIČ pro celou Evropu – daně odvádíte zde v ČR a FÚ každý měsíc přepošle danému státu určitou daň.
- Pokud prodáváte mimo EU, tak prodáváte vše mimo DPH i přepravené je bez DPH. Měli byste mít potvrzení od vývozu zboží, kdyby se náš FÚ dotázal – abyste prokázali, že zboží opustilo EU – neboť si budete nárokovat zpětně DPH od státu.
Sklad
Řešíme zatím vlastními silami, ale do budoucna uvažujeme o využití fulfillment společnostech. Zboží bychom měli u extérní fulfillment firmy, přijde objednávka, oni zabalí a odešlou na danou adresu. Postupně to řešíme i v Hongkongu nebo Číně v rámci.
Úřady, kterým se musíte nahlásit
- Živnostenský úřad – určitě si zařiďte živnosti č. 48 + č. 52.
- Státní zemědělská a potravinářská inspekce – pokud prodáváte cokoliv, co se jí (od potravin přes doplňky stravy – vitamíny, bylinné kapky, apod.), tak se musíte nahlásit na daný úřad.
- Krajská hygienická stanice – pokud prodáváte mýdla, krémy, apod. tak se musíte nahlásit i na tento úřad.
Pokud uvažujete nad podobným obchodním modelem a chtěli byste získat podrobnější rady, tak Vám rádi tuto službu nabídneme. Kontaktujte nás.