Rozhodl jsem se, že na našem blogu budu postupně uvádět pro Vás zajímavé informace v oblasti obchodování s ČLR (Čínskou lidovou republikou). Za mé více než 20-leté obchodování s touto gigantickou velmocí jsem nasbíral spousty zkušeností, o které se s Vámi podělím. Během posledních let jsem od Vás dostal spoustu telefonických či mailových dotazů, které se stále opakují.
Asi nejběžnější způsob je vyhledáním potencionálního dodavatele na internetu. Existují webové stránky, které tyto informace mají – jedná se zejména o B2B aplikace:
- www.globalsources.com – vůbec první B2B platforma na světě, která kdy vznikla. Společnost založili v Hongkongu v roce 1970 dva američané Merle A. Hinrichs a C. Joseph Bendy. Sídlo společnosti mají nyní v Singapuru. Společnost vydává magazíny, organizuje veletrhy a výstavy v Hongkongu, Šanghaji, Mumbaji a Dubaji. Taktéž provozuje svůj server B2B stránek, kde více doporučuji hledat opravdové dodavatele (jsou prověřovány vládní společností) a roční zápisné vyjde kolem půl milionu až jeden milion korun.
- www.hktdc.com – Hongkongská společnost Hong Kong Trade Development Council nabízí na svém portále nabízí možnost vyhledání jednotlivých společností, které jsou prověřovány nezávislou firmou. Navíc stejně jako Global Sources pořádá během roku ve svém výstavním areále v centru Hongkongu výstavy. Společnost má pobočku i v Praze, se kterou spolupracujeme.
- www.alibaba.com – největší B2B obchodní stránky na celém světě. Jejich zakladatel je pan Jack Ma původem učitel angličtiny, který po návratu z USA využil mezery na trhu a rozjel tyto stránky v Číně. O pár let později vstupuje do společnosti firma Yahoo! a stránky jsou inovovány a získávají statut nejlepší B2B aplikace na světě. Firmy, které jsou Gold Member platí roční zápisné řádově v několika desítek tisících korun (obvykle i statisících). Pro čínskou společnost je to prestiž být umístěný na webu Alibaba. Ovšem upozorňuji, že většina firem je spíše SOHU (Small Office, Home Office) a Import & Export Company – tedy pouze přeprodejci. Skutečných továren (přímých dodavatelů) tam moc nenajdete. Navíc jsem se setkal s více společnostmi, které byly Gold Member (každý Gold Member je navštěvovaný a kontrolovaný zaměstnanci ze společnosti Alibaba) a přitom to byly podvodníci (neexistující firmy)!!! Tak pozor. Jack Ma provozuje i platební systém www.alipay.com (něco jako PayPal) či online nákupní portál www.taobao.com.
- www.ec21.com – provozuje společnost z Jižní Koreje. Registrace stojí pár tisíc korun, tedy velmi oblíbené stránky zejméno SOHO, Import & Export společností…
- www.tradekey.com – provozuje společnost ze Saudské Arábie a v databázi má kolem 4 milionů registrovaných uživatelů (společností).
- www.made-in-china.com – provozuje čínská společnost. Opět jeden z oblíbených portálů vzhledem k nízké ceně zápisného.
- A další jako: www.ttnet.com, www.diytrade.com, a stovky dalších…
Na výše vypsaných webových stránkách je možné zadávat také nabídky či poptávky na různé produkty či služby (většinou zdarma). Zaregistrovat si můžete zdarma i Vaši společnost (v omezené míře). Taktéž se dozvíte informace o pořádajících se výstavách apod.
Další možností je navštívení veletrhů a výstav přímo v Číně nebo Hongkongu, kde se Vám naskýtá ideální příležitost osobního setkání, což je pro Vás nejlepší možnost navázat s budoucím dodavatelem vzájemnou spolupráci. Navíc v Asii je běžné, že pokud chcete mít utužený a dobře fungující business, tak je přímo nutností se osobně setkat se svými dodavateli. Máte možnost si je prověřit, prohlédnout vzorky, podívat se do jejich továrny, vyjednat lepší podmínky (cenové, apod.) atd. – tuto alternativu doporučuji ze všech zde zmíněných nejvíce a to nejen proto, že se tímto živíme 🙂 Pokud znáte ve svém okolí někoho kdo byl v Číně, tak Vám to zcela jistě potvrdí. Čínani jsou velmi milý a přátelští a pokud se s nimi setkáte osobně, tak s Vámi budou jednat zcela odlišně o proti tomu, když s nimi utužujete kontakt pouze přes e-maily…
Pro odvážlivce a dobrodruhy, kteří by chětli získat kontakt na dodavatele různého typu zboží existuje i alternativa vyhledáváním těchto společností přímo v čínských obchodních domech či přímo obcházením továren, které jsou lokalizovány v průmyslových zónách. Toto doporučuji pouze těm, kteří mají dostatek volných týdnů, nervů apod. a ještě si najmout nějakého čínského předkladatele… Tato alternativa bude zřejmě pro většiny obchodníků nereálná.
Poslední možností je získat reference jisté čínské společnosti, které získáte od někoho známého. Jenže konkurence Vám to zcela jistě neprozradí, kdo je jejich dodavatel 🙂 Ba naopak se setkáváme s klienty, kterým zakládáme firmy v Hongkongu, aby zakryly své dodavatele přes jejich HK firmu.
Závěr: Ať už se rozmyslíte pro jakoukoliv variantu, buďte vždy pečlivý.
Pokračování v dalším článku: Tip č. 2 – Jak poznat jestli je dodavatel solidní nebo podvodník?