Ach ty reklamace, povzdychne si každý obchodík, který by si přál: NIKDY NEŘEŠIT A NEMÍT ŽÁDNÉ REKLAMACE 🙂 A přitom se dá reklamacím ve většině případů předem zamezit. Jako první alternativou je výběr vhodného a kvalitního dodavatele, kde si sice připlatíte pár centů na výrobku, ale do budoucna ušetříte celé jmění. Jak zní jedno české pořekadlo „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“…

Nicméně, vždy se najde nějaký výrobek, který je vadný – jak tedy postupovat? Pokud se jedná o výrobky, které jsou řádově v dolarech a Vaše marže je natolik vysoká, že vůbec nemá cenu přemýšlet o nějaké reklamaci, tak je snažší výrobek zahodit do koše – toto je ideální alternativa. Zasílát reklamované výrobky od svých klientů po kuse do Číny je hloupost, protože Vás náklady za dopravu apod. vyjdou dráž než nový kus, proto je lepší nějakou dobu sbírat vadné kousky a pak je všechny odeslat na reklamaci. Obvykle to funguje tak, že když pravidelně nakupujete od čínské společnosti, tak Vám v další zásilce pošle více kusů za reklamované výrobky. Někdy nechtějí ani reklamované zboží zpět – vše záleží jaký máte vztah se svými dodavateli. Někdy je řešením tzv. servisní středisko, kde reklamované zboží sami opravíte.

Lehké zásilky můžete poslat letecky nebo obyčejně poštou (ať to jde klidně 30 dní – ušetříte spousty peněz na dopravě), nebo po moři – to se spíše jedná většího typu zboží – námořní doprava z EU do Číny je levnější, neboť se vrací spousty prázdných kontejnerů. Nově se začíná využívat vlaková doprava po Hedvábné stezce.

Reklamace na výrobky jsou v Evropské unii pro koncové zákazníky 24 měsíců, ale čínské společnosti Vám dají pouze 12 měsíců (pouze na nějaké zboží Vám dají 24 měsíců, ale to je velmi ojedinělý případ), proto si svoji marži dostatečně napočítejte.

TIP NA ZÁVĚR:  Jak jste se dočetli v článku, tak je lepší investovat do výroby zboží pár centů navíc a tím si omezíte reklamace na minimum. Když nakupujete zboží od čínské společnosti, tak si nechejte vložit reklamační podmínky do smlouvy či faktury. Z mých osobních zkušeností mohu zde napsat na rovinu, že čínské společnosti velmi neradi přijímají reklamace, tudíž spíše počítejte s rizikem, že žádné zboží Vám nevyreklamují a opět to zohledněte ve Vaší marži.

Pokračování v dalším článku: Tip č. 6 – Chcete navštívit veletrhy a výstavy v Číně, Hongkongu?