V případě, že jste si vybrali nějakého potencionálního dodavatele výběrem přes internet, tak doporučuji prověřit daný podnikatelský subjekt několika způsoby:
- První kontakt s potencionálním dodavatelem: Pošlete e-mail s žádostí na daný produkt, který Vás oslovil. Pak můžete čekat za jak dlouho Vám někdo z firmy odpoví (to vám už napoví či je to solidní firma nebo nikoliv).
- Jakmile dostanete odpověď, tak se podívejte do patičky emailu, kde byste měli najít jméno obchodníka, který Vám odpověděl (popřípadě jeho postavení ve společnosti), jméno společnosti, adresu, telefon, fax, email, msn, icq, skype apod. Doporučuji obětovat pár korun a zkusit vytočit číslo telefonu, které mají uvedeno na internetu či v e-mailu. Pokud telefonní číslo existuje stačí jen říci, že jste dostali od nich e-mail a že jim brzy odpovíte (ne každá společnost uvádí funkční čísla, protože mají dojem, že do Číny nikdo volat nebude). Jako levnější alternativu můžete klidně zvolit i Skype (pokud máte předplacený tarif).
- Do vyhledávače Google.com zadejte jméno čínské společnosti a podívejte se na výsledky hledání (popřípadě můžete za jméno společnosti napsat cheater apod. – český překlad podvodník). Shlédněte pár linků jestli to není problémová společnost (jestli si už na ni nikdo nestěžoval), navíc uvidíte, kde se všude firma pohybuje. V případě, že společnost vlastní své vlastní webové stránky, tak si je opět zkuste podle názvu vyhledat ve vyhledávači jestli nenarazíte na něco zajímavého.
- V dalším e-mailu bych požádal, aby Vám zaslali (pokud mají) certifikace (CE – ideálně dokumenty pro Evropskou Unii) na výrobky, které vyrábějí a hned bych jim dodal, že chci tyto dokumenty ve velkém rozlišení (jsou zvyklí zaslat obrázek 200px x 200px, ze kterého nic nevyčtete… Dále „výpis z obchodního rejstříku“ (můžete dostat výpis z Hongkongu, kde většina čínských firem zakládá podniky právě zde kvůli daním apod. – proto zde mají i bankovní účty) a další dokumenty, které mají – ideálně i fotky podnikových prostor (zde obvykle zasílají nafocené cizí továrny…). Další dokumenty jako ISO apod. také neuškodí – čím více po nich budete chtít, tak tím více informací o nich získáte a pokud je firma solidní, tak Vám odpoví rychle neboť nebudete první ani poslední, kdo to po nich bude chtít a pokud je firma nesolidní, tak Vám neodpoví vůbec nebo za pár dní než se pokusí sehnat nějaké dokumenty společnosti známých apod., které si trošku poupraví… Další dotaz může být kam firma dodává své výrobky (do jakých zemí ideálně, kterým firmám).
- Jestliže se Vám zdá po všech testech, že firma je opravdu solidní, tak si objednejte zpočátku pár vzorků v nižší hodnotě (řádově desítek či stovek dolarů) – na vzorky je ideální rychlá přeprava jako FedEx, TNT, DHL, UPS apod. – EMS (pošta) můžete použít také, ale nedoporučuji – sice nejlevnější způsob, ale za ty nervy než získáte zboží od „poštovních celníků“ to nestojí.
- Vzorky došly a vše se zdá být v pořádku co dál? Objednám kontejner a vydělám jmění 🙂 Opět doporučuji menší zásilku nyní řádově v tísících dolarech (můžete využít i sdíleného kontejneru, část kontejneru) – dodací lhůta po moři cca 30-40 dní. Letecky cca 7-10 dní – ideální pro lehké a málo objemné zásilky. Pokud chcete zaslat velkou zásilku, tak se vyplatí navštívit osobně přímo dodavatele (ve statisícových či milionových částkách) nebo využít služby kontroly před naložením – tuto službu již budeme brzy nabízet pro celý region Asie (dodání kompletního reportu včetně inspekce do 48 hodin včetně fotek, apod.).
- Jak poslat peníze, přepravit zboží apod. se rozepíši podrobněji v dalším článku…
U společnostní jako je Globalsources.com či HKTDC.com si můžte být na 99,9% jisti, že firma je důvěryhodná. Navíc je možné zaslat dotaz přímo na Globalsources či HKTDC (mají pobočku přímo v Praze) jestli opravdu daná firma existuje – velmi rádi Vás kontaktují, neboť firmy u nich utratí spousty peněz právě za shánění odběratelů.
DNEŠNÍ TIP: Pokud nerozumíte čínsky či dokonce anglicky, tak použijte profesionální překladač Google Translator. Můžete si překládat nejen slova, věty, ale i celé stránky do spousty celosvětových jazyků. Komunikovat můžete s čínskými firmami klidně pomocí překladů – mimochodem je spousty čínských firem, které používají překladače na komunikaci mezi odběrately, proto se Vám může někdy zdát, že ta angličtina je trochu divná 🙂
Pokračování v dalším článku: Tip č. 3 – Jak zaplatit za zboží čínské společnosti?