Pokud uvažujete, že navštívíte veletrhy přímo v Číně nebo Hongkongu je nutné si vybrat tu správnou výstavu, kde byste mohl najít své budoucí dodavatele (pokud nemáte v plánu se pouze setkat se svými dosavadními dodavateli – též velmi dobrá alternativa). K tomuto účelu Vám mohou posloužit následující stránky:

Jakmile máte jasno, kterých veletrhů se chcete zúčastnit, tak další kroky vedou k zajištění celé obchodní cesty. Pokud máte dostatek času a zkušeností, tak si můžete vše zajistit sami, ale doporučujeme využít profesionálních služeb společnosti, která již v dané zemi působí a vyhnete se jakéhokoliv problému, který by mohl eventuelně nastat. Samozřejmě, že pro Čínu Vám doporučím naši společnost JOuTrip, která má již 20-leté zázemí v Číně a Hongkongu. V případě vyskytnutí se jakéhokoliv problému jsme schopni jej vyřešit ve dne i v noci.

Co taková návštěva výstaviště obnáší?

  • Registrace a zajištění pozvánek a vstupenek na výstavy.
  • Zajištění obchodního víza (vyjma Hongkongu, kde pro občany ČR/SK nejsou víza zapotřebí pokud pobyt nepřesáhne více než 3 měsíce).
  • Cestovní pojištění na celou dobu pobytu.
  • Zpáteční letenky – je dobré vyhledat nejlepší spojení, klidně o den později, ale na letence ušetříte spousty peněz (my Vám vždy nabídneme více alternativ a doporučíme tu nejvýhodnější). Objednat letenky (celý zájezd) doporučujeme v dostatečném časovém horizontu, abyste zbytečně neutráceli za drahé letenky. Vhodné období plánování je kolem 2-3 měsíců před zahájením výstav.
  • Zajištění ubytování – pro své klienty vybíráme hotely, které jsou vhodné pro tyto obchodní cesty. Lokalita blízko veletržního palácu, nebo rozvoz či svoz na výstavy od hotelu, poblíž stanice metra, aby se klienti mohli rychle v rámci města kamkoliv přesunout, blízko nákupních center či restaurací, apod. Snídaně a internet v ceně jsou samozřejmostí.
  • Transfery z letiště, z hotelu na výstavy, apod.

Na výstavy je dobré si vzít spousty (100-200 kusů) vizitek, neboť každý vystavovatel po Vás bude žádat vizitku, a pokud jich nebudete mít dostatek, tak budete vypisovat veškeré kontaktní údaje do jejich deníčků. Je dobré mít se sebou foťák, kde si můžete nafotit stánky, apod. (většinou je to možné, vyjma veletrhů GlobalSources nebo některé čínské firmy mají na stánku upozornění, že se nesmí fotit, abyste náhodou neokopírovali jejich zboží :-)). Osobně všem našim klientům doporučuji pobrat katalogy (vyplatí se menší pojízdný kufřík – v Číně na ulici v obchodech zakoupíte za cca 300,- Kč, neboť tašky se Vám za celý den pěkně pronesou) a na hotelu si je nafotit (popřípadě si nechat pouze vizitky). „Sto-kilové“ katalogy nechejte v hotelovém pokoji a domů si odnesete pouze paměťovou kartu.

Je zapotřebí očkování? Více informací a doporučení najdete: Očkovacícentrum.cz

Jakou leteckou společností letět? Existuje celá řada kvalitních leteckých přepravců, se kterými můžete letět ať už přímo z Prahy nebo Vídně do Číny, tak i s přestupy. Rádi Vám vyhledáme ten nejlepší spoj.

Kde se stravovat? Snídaně máte téměř v každém hotelu, na výstavišti je spousty restaurací nebo fastfoodů, což se týká i celého města. Záleží jen na Vás jaké jídlo si vyberete.

Jakou měnu se sebou? Do Číny si určitě neberte žádné CZK. Naopak USD, EUR či GBP jsou plně vyhovující, případně kreditní/debetní kartu na možný výběr z bankomatu. V Číně si peníze můžete vyměnit na hotelových recepcích, v bankách, na letištích nebo hraničních přechodech – směnárny jsou v celé Číně přísně zakázány. Naopak v Hongkongu máte desítky směnáren, kde si peníze můžete vyměnit s lepším kurzem, nežli v bance či na hotelové recepci.

Kolik dní strávit na výstavišti? Záleží na daném veletrhu, kolik je tam vystavovatelů, jestli jdete za určitým druhem zboží apod. Většinou 2-3 dny jsou plně dostačující.

Neumíme čínsky ani moc anglicky potřebujeme tlumočníka? Čínsko-anglické překladatele je zbytečné platit, neboť pokud zvládáte alespoň trochu anglicky, tak se domluvíte na výstavách se všemi dodavateli (každý stánek, firma má anglicky hovořícího obchodníka). Pokud neumíte vůbec anglicky, tak rukama a nohama se taktéž domluvíte (měli jsme už spousty klientů, kteří neuměli vůbec anglicky a vrátili se zpět nadšení, plní dojmů a hlavně s uzavřenými obchody) – odvážným štěstí přeje 🙂 Nicméně využít průvodce nebo tlumočníka je možné vždy…

TIP NA ZÁVĚR: Poslední dobou si hodně podnikatelů uvědomuje, že většina produktů se vyrábí právě v Číně a odtud se distribuuje do celého světa. Jenže hodně podnilatelů a firem stále nakupuje drahé zboží od překupníků z evropské unie a tím se ochuzují o vyší zisk. Proto doporučuji dovozcům (importérům), ale i firmám, které uvažují o přesunutí výroby právě do levnější Číny navštívit veletrhy a výstavy v Číně či Hongkongu.

V případě, že máte jakýkoliv dotaz týkající se tohoto článku nebo uvažujete, že byste navštívili výstavy v Číně, Hongkongu, tak nás můžete kontaktovat.

Pokračování v dalším článku: Tip č. 7 – Jaké dárky potěší Vaše čínské partnery, kamarády?